Регламент проведення чемпіонату Києва з гри «Що? Де? Коли?»

Регламент проведення чемпіонату Києва з гри «Що? Де? Коли?»
(затверджено Правлінням Київського міського клубу знавців 4.09.2019)

1. Загальні положення
1.1. Чемпіонат Києва з гри «Що? Де? Коли?» (далі — ЩДК) є офіційним змаганням вищого міського рангу, переможець якого оголошується Чемпіоном Києва зі ЩДК.
1.2. Чемпіонат Києва зі ЩДК організовується і проводиться Правлінням Київського Міського Клубу Знавців (далі — Правління).
1.3. У разі виникнення ситуації, яка не регулюється Регламентом, Правління має право приймати з цих питань рішення, що є обов’язковими до виконання учасниками чемпіонату.
1.4. Чемпіонат Києва зі ЩДК складається з турнірів у трьох лігах — Вищій, Відкритій та Лізі Претендентів, а також перехідного міжлігового турніру. Правила проведення Чемпіонату Києва зі ЩДК у кожній із ліг викладено у розділах 2, 3 та 4 Регламенту.
1.5. Переможці Чемпіонату Києва зі ЩДК отримують право (згідно з регіональною квотою Києва) представляти Київ на Кубку України (далі – КУ) зі ЩДК наступного сезону. Якщо КУ проводиться до закінчення Чемпіонату Києва, право представляти Київ на ньому отримує команда, яка на даний момент посідає перше місце у Вищій Лізі.
У разі, якщо серед переможців Чемпіонату Києва є команда, що має персональне запрошення на КУ, право представляти Київ на КУ переходить до кращої з команд, що такого запрошення не мають.
1.6. Для визначення команд, які отримають право представляти м. Київ на Олімпійському кубку ЛУК, проводиться окремий турнір за олімпійською схемою. У цьому турнірі беруть участь 16 команд — команди Вищої ліги Києва та поточні лідери Ліги Претендентів. У разі, коли команда відмовляється від участі у цьому відбірковому турнірі, її місце передається наступній у турнірній таблиці команді Ліги Претендентів, а потім до поточних лідерів Відкритої ліги.
1.7. Для визначення команди, яка отримає право представляти м. Київ у Перехідному етапі Чемпіонату України наступного сезону, після закінчення Чемпіонату Києва зі ЩДК проводиться окремий відбірковий турнір — «Фінал сезону», правила проведення якого описані у розділі 6 Регламенту.
1.8. У разі, якщо етап Вищої ліги проводиться на пакеті синхронного турніру «Кубок городов», перша збірна Києва складається з поточних лідерів турніру Вищої ліги, а друга — формується за участі поточних лідерів Ліги Претендентів.
1.9. Для розгляду конфліктних ситуацій, що не відносяться до спортивних моментів, створюється Комісія з етики у складі трьох авторитетних та шанованих гравців клубу. Повноваження Комісії визначаються Положенням, яке затверджується Правлінням.

2. Правила проведення Чемпіонату Києва зі ЩДК у Вищій лізі.
2.1. Чемпіонат Києва зі ЩДК у Вищій лізі складається з 4 етапів та проводиться на зовнішніх пакетах запитань.
2.2. Кількість етапів та їх перелік визначає Правління, але не пізніше дня проведення 1-го етапу.
2.3. До участі у етапах Вищої ліги допускаються команди, які подали у електронному вигляді заявку на участь у Чемпіонаті Києва зі ЩДК у термін, який встановлено Правлінням (зазвичай – не менш ніж за тиждень до першої гри Чемпіонату у поточному сезоні) – незалежно від черговості ігор першого етапу (Вища чи Відкрита ліга) та гарантують своєчасну сплату турнірного внеску (розмір турнірного внеску визначається рішенням Правління).
2.4. У етапах Вищої ліги чемпіонату Києва беруть участь 10 команд.
Це команди:
● що посіли у Чемпіонаті Києва зі ЩДК минулого сезону місця з першого по шосте;
● що посіли перші два місця у турнірі Ліги претендентів минулого сезону;
● що посіли перші два місця у перехідному міжліговому турнірі попереднього сезону.
2.5. За підсумками турніру Вищої ліги Чемпіонату Києва зі ЩДК:
● команда, що посіла перше місце за підсумками всіх проведених етапів, оголошується Чемпіоном Києва зі ЩДК;
● команди, що посіли 1-6 місця, зберігають право грати у Вищій лізі Чемпіонату Києва зі ЩДК наступного сезону;
● команди, що посіли 7-8 місця, вибувають у Лігу Претендентів та беруть участь у перехідному міжліговому турнірі за право грати у Вищій лізі Чемпіонату Києва зі ЩДК наступного сезону;
● команди, що посіли 9-10 місця вибувають у Лігу Претендентів.
2.6. Для проведення кожного з етапів Вищої Ліги Правління обирає організаторів.
2.7. Правління залишає за собою право контролювати роботу організаторів з усіх питань підготовки і проведення туру, а на себе бере наступні функції:
● пошук і підготовка приміщення, у якому буде проведено турнір;
● своєчасне (не менше ніж за 4 дні) сповіщення команд-учасниць турніру про час та місце проведення турніру, а також про інші питання, що стосуються проведення турніру;
● за необхідністю надання організаційної та методичної допомоги Організатору під час проведення турніру;
● дисциплінарні санкції (аж до відсторонення від участі у Чемпіонаті Києва) по відношенню до гравців і команд, які були визнані як ті, що припустилися грубих порушень правил Регламенту та загальноприйнятих норм поведінки.
2.8. При підведенні остаточних результатів Чемпіонату у Вищій лізі порядок місць команд у турнірній таблиці визначається за кількістю очок, набраних у всіх етапах.
2.8.1. Між командами, що за підсумками Чемпіонату змагаються за 1-3, 6-7, та 8-9 місця, проводиться «перестрілка» на пакеті Фіналу сезону. У випадку рівності очок після відіграшу цього пакету, «перестрілка» продовжується на 5-ти додаткових питаннях. У випадку рівності очок після 5 додаткових питань, «перестрілка» продовжується до моменту, коли команда дає правильну відповідь на питання, а її суперник – ні.
2.8.2. Як додаткові питання «перестрілки» використовуються зовнішні питання, придбані або отримані шляхом обміну. Редактором стає авторитетний гравець, щодо кандидатури якого команди-учасниці «перестрілки» не мають заперечень.
2.9. Остаточну відповідальність за проведення Чемпіонату, дотримання основних вимог Регламенту, дотримання прав команд-учасниць, забезпечення об’єктивності спортивних результатів несе Правління. У випадку порушення принципових вимог Регламенту, що спричинило грубе спотворення результатів змагання, Правління залишає за собою право анулювати результати етапу та визнати етап таким, що не відбувся.
2.10. Офіційними підсумками кожного з етапів, проведеного на пакеті синхронного турніру, є підсумки, оприлюднені організаторами цього турніру. Усі рішення, прийняті редакторами та АЖ щодо заліку/незаліку спірних відповідей та апеляцій, є остаточними та обов’язковими. При цьому не має значення, яка команда – київська чи не київська – подала апеляцію або дала спірну відповідь.
2.11. Місце, зайняте командою на окремому турі або етапі Вищої ліги, не має значення при визначенні Чемпіона Києва. Переможець окремого етапу може бути нагородженим спеціальними призами та Дипломами.

3. Правила проведення Чемпіонату Києва з ЩДК у Лізі претендентів.
3.1 Команди Вищої ліги та Ліги Претендентів грають одночасно в одному приміщенні на одному пакеті запитань.
3.2. До участі у етапах Ліги Претендентів допускаються команди, які подали у електронному вигляді заявку на участь у Чемпіонаті Києва зі ЩДК у термін, який встановлено Правлінням (зазвичай — не менш ніж за тиждень до першої гри Чемпіонату у поточному сезоні) — незалежно від черговості ігор першого етапу (Вища чи Відкрита ліга), що гарантують своєчасну сплату турнірного внеску (розмір турнірного внеску визначається рішенням Правління).
3.3. У етапах Ліги Претендентів чемпіонату Києва беруть участь 10 команд.
Це команди:
● що посіли 9-10 місця у Вищій лізі минулого сезону;
● що посіли 5-6 місця у Лізі претендентів минулого сезону;
● що посіли 1-2 місця у Відкритій лізі минулого сезону;
● що програли перестрілку за право грати у Вищій лізі Чемпіонату Києва зі ЩДК у перехідному міжліговому турнірі попереднього сезону;
● що виграли перестрілку за право грати у Ліги Претендентів Чемпіонату Києва зі ЩДК у перехідному міжліговому турнірі попереднього сезону.
3.4. За підсумками турніру Ліги Претендентів Чемпіонату Києва зі ЩДК:
● команди, що посіли 1-2 місця за підсумками всіх проведених етапів, переходять до Вищої ліги Києва;
● команди, що посіли 3-4 місця, зберігають право грати у Лізі претендентів Чемпіонату Києва зі ЩДК наступного сезону та беруть участь у перехідному міжліговому турнірі за право грати у Вищій лізі Чемпіонату Києва зі ЩДК наступного сезону;
● команди, що посіли 7-8 місця, беруть участь у перехідному міжліговому турнірі за право грати у Лізі претендентів Чемпіонату Києва зі ЩДК наступного сезону.
● команди, що посіли 9-10 місця вибувають в Відкриту лігу.
3.5. При підведенні остаточних результатів Чемпіонату у Лізі претендентів порядок місць команд у турнірній таблиці визначається за кількістю очок, набраних у всіх етапах.
3.5.1. Між командами, що за підсумками Чемпіонату змагаються за 1-5, 6-7, 8-9 місця, проводиться «перестрілка» на пакеті Фіналу сезону. У випадку рівності очок після відіграшу цього пакету, «перестрілка» продовжується на 5-ти додаткових запитаннях. У випадку рівності очок після 5 додаткових запитань, «перестрілка» продовжується до моменту, коли команда дає правильну відповідь на запитання, а її суперник – ні.
3.5.2. Як додаткові запитання «перестрілки» використовуються зовнішні запитання, придбані або отримані шляхом обміну. Редактором стає авторитетний гравець, щодо кандидатури якого команди-учасниці «перестрілки» не мають заперечень.
3.6. Остаточну відповідальність за проведення Чемпіонату, дотримання основних вимог Регламенту, дотримання прав команд-учасниць, забезпечення об’єктивності спортивних результатів несе Правління. У випадку порушення принципових вимог Регламенту, що спричинило грубе спотворення результатів змагання, Правління залишає за собою право анулювати результати етапу та визнати етап таким, що не відбувся.
3.7. Офіційними підсумками кожного з етапів, проведеного на пакеті синхронного турніру, є підсумки, оприлюднені організаторами цього турніру. Усі рішення, прийняті редакторами та АЖ щодо заліку/незаліку спірних відповідей та апеляцій, є остаточними та обов’язковими. При цьому не має значення, яка команда – київська чи не київська – подала апеляцію або дала спірну відповідь.

4. Правила проведення Чемпіонату Києва з ЩДК у Відкритій лізі.
4.1 Чемпіонат Києва з ЩДК сезону у Відкритій лізі складається з 6 етапів, кожен з яких є окремим турніром та проводиться на зовнішніх пакетах запитань.
4.2. Графік проведення етапів Відкритої ліги визначається Правлінням та не залежить від графіку проведення етапів Вищої ліги та Ліги Претендентів. Команди Відкритої ліги грають етапи своїх Чемпіонатів окремо від команд Ліги Претендентів та Вищої ліги. Правління при складанні графіку проведення етапів враховує інтереси команд-учасниць Відкритої ліги та (за можливості) не призначає етапи на період студентських екзаменаційних сесій та канікул.
4.3. До участі у Чемпіонаті Києва з ЩДК у Відкритій лізі допускаються команди, що подали заявки на участь у Чемпіонаті Києва з ЩДК (у тому числі після 1 етапу) та гарантують своєчасну сплату турнірного внеску (розмір турнірного внеску визначається рішенням Правління).
4.4. Для проведення кожного з етапів Відкритої ліги Правління обирає організаторів.
4.5. Правління залишає за собою право контролювати роботу організаторів з усіх питань підготовки і проведення туру, а на себе бере наступні функції:
● пошук і підготовка приміщення, у якому буде проведено турнір;
● своєчасне (не менше ніж за 4 дні) сповіщення команд-учасниць турніру про час та місце проведення турніру, а також про інші питання, що стосуються проведення турніру;
● за необхідністю надання організаційної та методичної допомоги Організатору під час проведення турніру;
● дисциплінарні санкції (аж до відсторонення від участі у Чемпіонаті Києва) по відношенню до гравців і команд, які були визнані як ті, що припустилися грубих порушень правил Регламенту та загальноприйнятих норм поведінки.
4.6. Офіційними підсумками кожного з етапів, проведеного на пакеті синхронного турніру, є підсумки, оприлюднені організаторами цього турніру. Усі рішення, прийняті редакторами та АЖ щодо заліку/незаліку спірних відповідей та апеляцій, є остаточними та обов’язковими. При цьому не має значення, яка команда – київська чи не київська – подала апеляцію або дала спірну відповідь.
4.7. Підсумки Чемпіонату Києва з ЩДК у Відкритій лізі підводяться після закінчення всіх 6 етапів. Остаточні результати Відкритої ліги визначаються за сумою турнірних очок, які набрала команда у сезоні, за винятком результату найгіршого етапу. Турнірні очки нараховуються наступним чином: команди, що показали найвищий результат на етапі, отримують 45 турнірних очок. Команди, що посіли місця нижче першого, отримують (45-Х) турнірних очок, де Х – відставання у правильних відповідях від переможця етапу.
4.8. У випадку рівної кількості очок, здобутих двома чи більше командами «перехідної зони», після підведення підсумків, між цими командами на відбірковому турнірі «Фінал сезону» проводиться «перестрілка» на «мікропакеті» з 5 питань. У випадку рівності очок після відіграшу цих 5 питань, «перестрілка» продовжується до моменту, коли одна команда дає правильну відповідь на питання, а її суперник – ні.
4.9. За підсумками турніру Відкритої ліги Чемпіонату Києва зі ЩДК:
● команда, що посіла 1 місце за підсумками всіх проведених етапів, оголошується Чемпіоном м. Києва з ЩДК у Відкритій лізі, переходить до Ліги претендентів Чемпіонату Києва зі ЩДК наступного сезону та бере участь у перехідному міжліговому турнірі за право грати у Вищій лізі Чемпіонату Києва зі ЩДК наступного сезону;
● команда, що посіла 2 місце за підсумками всіх проведених етапів, переходить до Ліги претендентів Чемпіонату Києва зі ЩДК наступного сезону;
● команди, які посіли 3-4 місця, беруть участь у перехідному міжліговому турнірі за право грати у Лізі претендентів Чемпіонату Києва зі ЩДК наступного сезону;
4.10. Місце команди на окремому етапі визначається за кількістю очок за правильні відповіді на запитання турніру та сумі місць у турах. У випадку, коли обидва показники виявляються рівними, місця поділяються між командами. Команди, що отримали перемогу на окремих етапах, можуть бути нагороджені спеціальними дипломами та призами.

5. Перехідний міжліговий турнір
5.1. Перехідний міжліговий турнір проводиться для остаточного визначення складу Вищої ліги і Ліги Претендентів Чемпіонату Києва з ЩДК наступного сезону в рамках відбіркового турніру «Фінал сезону», правила проведення якого описані в розділі 6 цього Регламенту, одночасно і на одному пакеті запитань. Турнір проводиться Правлінням і грається на зовнішньому (обмінному, покупному пакеті, «синхроні» або «дзеркалі») пакеті запитань.
5.2. В рамках цього турніру 9 команд, визначені згідно з пп. 2.5, 3.4, 4.9, розігрують два місця у Вищій лізі Чемпіонату Києва з ЩДК наступного сезону.
5.3. В рамках цього турніру 6 команд, визначені згідно з пп. 2.5, 3.4, 4.9, розігрують два місця у Лізі Претендентів Чемпіонату Києва з ЩДК наступного сезону.
5.4. У разі неявки на перехідний міжліговий турнір команд, визначених відповідно до пп. 2.5, 3.4, 4.9, їх місця займають наступні за порядком місць команди. При цьому вважається, що команда, яка не з'явилася, отримує 0 ігрових очок в залік перехідного міжлігового турніру.
5.5. Склади команд, які беруть участь в Перехідному міжліговому турнірі, повинні мати наступництво (3 гравця з капітаном або 4 гравці без капітана) до складу команди, який виступав у турнірі Вищої, Відкритої чи Ліги Претендентів Чемпіонату Києва з ЩДК.

6. Відбірковий турнір «Фінал сезону»
6.1. Відбірковий турнір «Фінал сезону» завершує собою офіційний сезон ігор ЩДК у Києві і проводиться не пізніше 15 червня.
6.2. У рамках «Фіналу сезону» проводиться перехідний міжліговий турнір для остаточного визначення складу Вищої ліги і Ліги Претендентів Чемпіонату Києва з ЩДК наступного сезону, правила якого описані в розділі 5 цього Регламенту.
6.3. Відбірковий турнір «Фінал сезону» проводиться Правлінням і грається на зовнішньому (обмінному, покупному пакеті, «синхроні» або «дзеркалі») пакеті запитань. Пакет повинен складатися не менше ніж з 60 запитань.
6.4. У рамках «Фіналу сезону» команди розігрують право представляти м. Київ у Перехідному етапі Чемпіонату України з ЩДК наступного сезону (ПЕ ЧУЧГК). Це право отримує команда, яка показала найкращий результат у цьому турнірі, за винятком тих команд, які завоювали право виступати у Вищій лізі ЛУК, або вже отримали право виступати в ПЕ ЧУЧГК за підсумками змагань ЛУК (Чемпіонат України з ЩДК у трьох лігах), тобто мають т.зв. «Іменне» право.
6.5. У разі якщо через рівність кількості очок, набраних двома або більше командами, неможливо визначити команду, яка представлятиме Київ в ПЕ ЧУЧГК, після закінчення «Фіналу сезону» між цими командами проводиться «перестрілка» на «мікропакеті» з 5 запитань. У разі рівності очок після відіграшу цих 5 питань, «перестрілка» триває до моменту, коли одна команда дасть правильну відповідь на запитання, а її суперник - ні.
6.6. Склади команд, які розігрують право представляти м. Київ у Перехідному етапі Чемпіонату України з ЩДК наступного сезону, повинні відповідати вимогам «Положення про склади команд», затвердженого Правлінням ЛУК 23.09.2003 р. з внесеними до нього змінами.

7. Учасники Чемпіонату Києва з ЩДК.
7.1. У стартову заявку кожної команди, що подається до початку 1-го етапу в кожній з ліг, включається не більше шести основних гравців і не більше чотирьох запасних. Команда, у складі якої було зафіксовано появу незаявленого гравця, карається анулюванням результату того туру (етапу), в якому було допущене порушення. Для команд Відкритої ліги стартовою вважається заявка, яку команда подала перед початком першого етапу Відкритої ліги Чемпіонату Києва з ЩДК або перед початком першого етапу, в якому вона бере участь.
7.2. Заявка команди-учасниці Чемпіонату Києва з ЩДК може не збігатися з ОЗК (офіційною заявкою команди), яку дана команда подає для участі в офіційних змаганнях ЛУК, тому що Чемпіонат Києва з ЩДК не є регіональним змаганням, за результатами якого проводиться безпосередній відбір команд регіону для участі в ПЕ ЧУЧГК.
7.3. У Чемпіонаті Києва з ЩДК беруть участь тільки київські команди. «Київською» вважається команда, гравці якої задовольняють хоча б одному з наступних пунктів:
● мають постійну прописку в Києві;
● мають тимчасову прописку в Києві;
● вчаться в Києві;
● працюють у Києві;
7.3.1. Команда може включити в свою заявку не більше двох «легіонерів». «Легіонером» вважається іногородній гравець, який не задовольняє жодному з вищевказаних пунктів.
7.4. Гравець, який бере участь в регулярному чемпіонаті іншого регіону України або іншої країни, не має права брати участі в Чемпіонаті Києва з ЩДК, незалежно від ліги (за винятком випадків, коли гравець зробив перехід до київської команди і припинив виступи за іногородню, або коли гравець зробив перехід в іногородню команду і припинив виступи за київську). Команда, у складі якої було зафіксовано появу такого гравця, карається анулюванням результату того туру (етапу), в якому було допущене порушення.
7.5. Для участі в Чемпіонаті капітан команди подає до Правління письмову заявку наступного змісту: назва змагання, назва команди, прізвища та імена основних (6 осіб) і запасних (не більше 4 осіб) гравців, із зазначенням капітана, його контактного телефону та адреси електронної пошти. Також заявка включає дату складання і підпис капітана. За бажанням - дату утворення, титули і послужний список, девіз або гасло, включаючи рекламний, спонсор команди та ін.
7.6. Для збереження свого статусу учасниці Чемпіонату (права наступництва) команді на кожному з етапів відповідної ліги необхідно зберігати у своєму складі не менше 3 осіб, включаючи капітана, або 4 без капітана з поточної заявки (максимум – 10 осіб), заявленого на Чемпіонат.
7.7. Команда має право дозаявити одного або декількох гравців у будь-який момент сезону при наявності вакансій у поточній заявці, або замінити одного гравця іншим в разі неможливості виступу гравця в команді з поважної причини (серйозна хвороба, довготривалий від'їзд або переїзд з Києва, перехід в команду іншого регіону). Гравець, замінений перед етапом, не враховується при визначенні наступництва складу команди на даному етапі.
7.8. У разі розпаду команди в ході чемпіонату, її назва і турнірні досягнення успадковує та її частина, в якій опинилося більше гравців зі складу поточної заявки команди на момент розпаду. Якщо число гравців у групах, що утворилися після розпаду команди, однакове, то правом успадкування користується група, в якій знаходиться капітан команди, що розпалася.
7.9. У разі, якщо дві або більше команд знімаються з Чемпіонату та утворюють шляхом злиття нову команду, то така команда може бути допущена до участі в Чемпіонаті, починаючи з чергового етапу, за умови збереження не менше трьох гравців з поточної заявки, включаючи капітана (або 4 без капітана), однієї з команд, що раніше грали в Чемпіонаті. Така новостворена команда зберігає за собою право на результати тієї «материнської» команди, за якою дотримується наступництво складу. Спірні ситуації вирішуються Правлінням. Результати команди, що знялася з чемпіонату, не анулюються. Вважається, що дана команда набрала 0 ігрових очок у тих етапах, які вона не зіграла.
7.10. Один гравець не може бути заявлений на Чемпіонат одночасно в поточних заявках двох і більше команд (ні як основний, ні як запасний гравець).
7.11. Кількість замін під час етапу не обмежується. Заміни проводяться тільки в перервах між турами. Гравець, що запізнився до початку першого запитання туру може приєднатися до команди тільки в проміжку між завершенням зворотного відліку і початком читання наступного запитання туру.
7.12. Склад команди вважається спадкоємним по відношенню до складу минулого сезону, якщо у стартовому складі команди на початку нового сезону заявлені і фактично стартують на першому етапі Вищої ліги або Ліги Претендентів нового сезону (тобто грають не менш одного туру етапу) не менше 3 осіб, включаючи капітана, або 4 особи без капітана, з числа гравців, які були присутні в поточній заявці команди на останньому турнірі попереднього сезону.
7.12.1. У разі якщо капітан команди (вказаний в поточній заявці команди на останньому турнірі попереднього сезону) втратив з якихось причин свій статус (у тому числі, покинув команду), команда обирає нового капітана. У цьому випадку наступництво між сезонами фіксується із урахуванням новообраного капітана. Заява про обрання нового капітана визнається Правлінням правомочним, якщо вона підписана не менше ніж 3 гравцями, зазначеними в поточній заявці команди на останньому турнірі попереднього сезону, за умови, що ці гравці не покинули склад команди і заявили про бажання грати в її складі в новому сезоні .
7.12.2. Ситуації розпаду команди на 2 і більше групи, які претендують на місце у Вищій лізі або Лізі Претендентів і оскаржують право наступництва між сезонами, а також ситуації злиття команд, регулюються правилами, викладеними в пунктах 7.8 та 7.9 Регламенту для аналогічних команд протягом сезону.
7.12.3. Спірні ситуації, не регламентовані нормами п. 7.12. - 7.12.2, вирішуються Правлінням.

8. Переходи
8.1. Гравець, якого заявлено на Чемпіонат у складі однієї з команд, не може зіграти під час Чемпіонату за іншу команду Вищої, Відкритої або Ліги претендентів, якщо він не здійснить до неї офіційний перехід. Гравець здійснює перехід між командами Чемпіонату лише на підставі заяви до Правління. Капітан команди, до якої гравець переходить, візує письмову заяву гравця.
8.2. Нового гравця (якого не було заявлено раніше на Чемпіонат за жодну з команд) може бути «дозаявлено» перед будь-яким етапом капітаном команди шляхом подання письмової заяви до Правління. При цьому за команду в будь-якому разі не може бути заявлено більше 10 людей (6+4). Якщо у складі команди вже заявлено 10 людей, то новий гравець вводиться до складу команди шляхом заміни одного з раніше заявлених гравців. Якщо в поточній заявці команди вказано менше 10 людей, кількість гравців можна доповнювати до 10.
8.3. Гравець команди Вищої ліги або Ліги Претендентів Чемпіонату Києва з ЩДК може перейти до команди Відкритої ліги та «повернутися назад» (тобто відіграти за команду Відкритої ліги на етапі Відкритої ліги та «повернутися» до складу «своєї» команди Вищої ліги або Ліги Претендентів), але при цьому він зобов’язаний пропустити найближчий після дати такого переходу етап Вищої ліги або Ліги Претендентів.
8.4. В усіх інших випадках гравець команди будь-якої ліги Чемпіонату Києва з ЩДК може перейти в іншу команду будь-якої ліги, але не більше двох разів за Чемпіонат. Датою
переходу гравця вважається гра за нову команду.
8.5. У разі, якщо у турнірі «Відкриття сезону» бере участь гравець, який перейшов до цієї команди з команди Вищої ліги після закінчення попереднього сезону (та грав за цю команду Вищої ліги принаймні один етап), свій перехід до команди Вищої ліги він може здійснити, лише пропустивши перший етап Вищої ліги.
8.6. Будь-які переходи гравців між командами Вищої, Відкритої та Ліги Претендентів (у тому числі й між командами різних ліг) ЗАБОРОНЕНО в період:
● між передостаннім та останнім етапом Відкритої ліги;
● між закінченням Чемпіонату Києва з ЩДК в трьох лігах (останні етапи Вищої, Відкритої та Ліги Претендентів) та відбірковим етапом «Фінал сезону».
8.7. Команда, у складі якої була зафіксована поява гравця, що порушив вимоги пп. 8.1–8.6, карається анулюванням результату того туру (етапу), в якому було припущено порушення.
9. Правила гри «Що?Де?Коли?»
9.1. Гра проводиться всіма командами одночасно і в одному приміщенні.
9.2. Завдання команд —своєчасно дати правильну відповідь на всі поставлені питання. За кожну правильну відповідь команда отримує ігровий бал.
9.3. Відповіді даються у письмовому вигляді російською чи українською мовою, якщо інше не вимагається у тексті запитання.
9.4. Ведучий оголошує номер запитання, зачитує саме запитання та промовляє слово «час», після чого починається відлік чистого часу, що дорівнює 60 секундам. За 10 секунд до закінчення хвилини ведучий промовляє «п’ятдесят» або «десять секунд» (подає звуковий сигнал). По закінченні 60 секунд ведучий повторно промовляє слово «час». Після цього ведеться зворотній відлік часу – 10 секунд, по закінченні яких промовляється слово «нуль!». Відповіді команд, капітани яких підняли руку з карткою для відповідей після слова «нуль!», не враховуються.
9.5. Такою, що здала картку для відповідей вчасно, вважається команда, капітан або інший гравець якої не пізніше слова «нуль!» підняв руку з карткою для відповідей догори або передав її ведучому чи одному з помічників ведучого (секунданту, «ластівці») до цього моменту. Визначення своєчасності здавання відповіді – виключна прерогатива ведучого.
9.6. У разі, якщо команда не в змозі дати якусь відповідь, вона зобов’язана передати суддівській колегії правильно пронумеровану чисту картку для відповідей.
9.7. Письмові відповіді команд зберігаються до підведення остаточних результатів етапу Чемпіонату.
9.8. Забороняється використання командою під час турніру будь-яких зовнішніх джерел інформації (печатних, електронних, використання мобільного зв’язку). Спочатку команді, що порушила це положення, виноситься попередження. При повторному порушенні бали команди, набрані в цьому турі, анулюються.
10. Критерії оцінки відповідей
10.1. У разі, якщо етап Чемпіонату проводиться на пакеті синхронного турніру, остаточне рішення щодо правильності/неправильності відповіді команди залишається за редакторами та АЖ синхронного турніру. При попередньому заліку відповіді суддівська колегія керується пп. 9.2–9.5 цього Регламенту.
10.2. Відповідь вважається правильною, якщо:
● сутність запитання розкрито з достатнім ступенем конкретизації, яка визначається автором запитання при підготовці пакету шляхом зазначення критеріїв заліку та «ключових слів» відповіді.
● форма відповіді співпадає з формою запитання.
● відповідь, що задовольняє зазначеним критеріям, може бути визнана правильною (лише за рішенням апеляційного журі) навіть у тому разі, якщо таку відповідь не було передбачено автором питання («дуаль»).
10.3. Відповідь вважається неправильною в тому разі, якщо:
● команда дала два чи більше варіантів відповіді (в такому разі суддівська колегія обирає неправильний варіант);
● відповідь не розкриває сутності запитання із достатнім ступенем конкретизації або її форма не співпадає з формою запитання;
● у відповіді припущені грубі помилки (неправильно названо імена чи назви, дати, спосіб дії тощо), що змінюють зміст відповіді;
● відповідь було здано не вчасно згідно з п. 9.5.
10.3.1 За наявності додаткової інформації власне відповіддю вважається фраза чи слово, що конкретно відповідає на запитання. Неточності в додатковій інформації не враховуються за умови, що вони не змінюють сутності відповіді.

11. Обслуговування Чемпіонату Києва з гри «Що?Де?Коли?»
11.1. Кожний турнір чи етап Чемпіонату обслуговують ведучий та суддівська колегія (СК).
11.2. Кандидатура ведучого для етапів Вищої, Відкритої та Ліги Претендентів визначається рішенням Правління.
11.2.1. Ведучий зобов’язаний:
● заздалегідь ознайомитися з ігровим матеріалом та осягнути сутність запитань;
● чітко дотримуватися порядку гри, чутно і розбірливо зачитувати запитання; у разі відсутності механічних сигналів, вести відлік часу;
● попереджувати команди та окремих гравців, що порушують правила поведінки та цей Регламент, про можливе застосування до них штрафних санкцій.
11.2.2. Ведучий має право:
● не приймати відповіді команд, що здають їх не своєчасно. При цьому ведучий керується як власними спостереженнями за ігровим залом, так і інформацією, наданою помічниками ведучого (секундантами). Претензії команд щодо своєчасності здачі відповідей не приймаються.
● звертатися до СК та Правління з пропозицією позбавити права участі в турнірі команду чи окремих гравців, що припустилися під час гри некоректної поведінки у відношенні ведучого, суперників, суддівської колегії, секундантів чи глядачів у залі, а також видаляти з залу глядачів за підказки чи некоректну поведінку.
11.3. Суддівська колегія здійснює безпосередній облік ігрових результатів команд.
11.3.1. СК складається з двох чи трьох людей та призначається Правлінням. У першому випадку у суперечливих випадках обов’язки третього члена СК виконує ведучий.
11.3.2. Суддівська колегія зобов’язана:
● зараховувати лише відповіді, вказані як правильні в пакеті запитань;
● у випадку якщо СК схильна зарахувати відповідь, яка не вкладається у діапазон прийняття правильних відповідей, вона зобов’язана діяти виключно в рамках пп. 10.2 – 10.3 цього Регламенту, а зарахування навіть очевидних, але не передбачених в критеріях заліку (в тексті пакету запитань) дуалей, перекласти на АЖ;
● оголосити попередні результати туру, що минув, не пізніше, ніж за 15 хвилин після його завершення;
● оголосити попередні підсумки етапу не пізніше, ніж через 45 хвилин після завершення третього туру, в ці ж терміни повідомити про подані апеляції;
● зберігати тексти відіграних запитань до завершення етапу та надавати їх по запиту ПК і капітанів команд, які грають.
11.3.3. Суддівська колегія має право у разі нерозбірливого та двозначного змісту картки з відповіддю, а також відсутності на ній порядкового номеру команди, яка відповіла, не враховувати цю відповідь при підбитті підсумків.
11.4. У випадку, якщо етап Вищої ліги та Ліги Претендентів проводиться на пакеті синхронного турніру, у ролі апеляційного журі (АЖ) виступає АЖ даного синхронного турніру. Усі рішення, прийняті редакторами та АЖ з приводу зарахування/не зарахування суперечливих відповідей та апеляцій, є остаточними та обов’язковими. При цьому не має значення, яка команда – київська або некиївська – подала апеляцію чи дала суперечливу відповідь.
11.4.1. У випадку якщо етап Вищої ліги проводиться не на пакеті синхронного турніру, працює зовнішнє апеляційне журі. Зовнішнє АЖ розглядає протести на дії ведучого та рішення суддівської колегії та складається з трьох авторитетних гравців з інших міст, кандидатури яких пропонує на затвердження капітанам команд Вищої ліги Правління. У випадку наявності об’єктивних аргументів проти даної кандидатури капітан команди Вищої ліги може накласти на неї вето з прилюдним поясненням причин такого рішення. Зі сформованого Правлінням та схваленого капітанами команд Вищої ліги списку членів АЖ Правління обирає трьох людей, які представляють різні команди (обов’язково) та різні міста. У разі екстреної відмови одного з членів АЖ та неможливості знайти йому заміну в обмежений проміжок часу допускається залучення члена АЖ з того ж міста, що і відмовник (за можливості).
11.5. АЖ має право розглядати протести команд, пов’язані з зарахуванням відповідей та/або зняттям запитань. АЖ не має права розглядати протести команд, пов’язані з визначенням своєчасності здачі відповіді. Питання знімаються лише за апеляцією.
11.6. Усі рішення АЖ, винесені по запитанням, поданим на його розгляд, є остаточними та оскарженню не підлягають.
11.7. Помічники ведучого (секунданти, «ластівки») визначаються Правлінням.
11.7.1. Помічники ведучого зобов’язані:
● забезпечити команди роздатковим матеріалом для запитання до початку його зачитування;
● збирати картки з відповідями у команд, які грають та доставляти їх СК;
● допомагати ведучому у визначенні своєчасності здачі командами карток з відповідями.
11.8. Права та обов’язки ведучого, суддівської колегії, апеляційного журі, помічників ведучого збігаються з відповідними правилами ЛУК, викладеними в цій редакції «Постанови про проведення офіційних змагань Ліги українських клубів інтелектуальних ігор по грі «Що? Де? Коли?». Виняток складає час оголошення попередніх та остаточних підсумків турів, кінцевого підсумку турніру, а також пункти, які стосуються специфіки роботи зовнішнього АЖ.

12. Протоколювання змагань
12.1. Протоколи Чемпіонату Києва та його окремих етапів являються офіційними документами Київського клубу знавців. Протоколи ведуться в паперовому та/або електронному вигляді.
12.2. Протоколи включають в себе:
● офіційні заявки команд-учасниць, а також заявочні листи на кожний етап, підписані капітанами команд;
● реєстраційні списки команд-учасниць;
● тексти запитань;
● поточні та підсумкові відомості змагань;
● необхідні коментарі, заяви та попередження суддівської колегії;
● протести команд;
● рішення апеляційного журі.
12.3. Протоколи змагань передаються організаторами етапу Правлінню та повинні зберігатися, щонайменше, до початку наступного ігрового сезону.